Anamur Engelsiz Sanat Festivali İle Coştu - Anamurbasin

Anamur Engelsiz Sanat Festivali İle Coştu

Mersin’in Anamur İlçesi’nde Dünyada ilk kez hayata geçirilen Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali gerçekleşti.

1. Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali kapsamında Tarihi Lütfi Kısa Kahyaoğlu Konağı’nda resim sergisi akşam ise Yeni Cumhuriyet Meydanında konserler gerçekleşti.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin Valiliği, MEKAD tarafından düzenlenen etkinlik, Polanya’dan  Mariusz Kedzierski, Kosavadan Yılka Berisha, Brezilya’dan Dandiel Rodrigo, Türkiye’den Hacı Veli Yaşar’ın yaptığı resim Sergisi ile başladı. Kısa Kahyaoğlu Konağında gerçekleştirilen sergiyi, Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel sekreter Yardımcısı Hasan Gökbel ve sanatçılar kurdele keserek açtılar. Etkinliğe Anamur Belediye Başkanımız Mehmet Türe, Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcımız Hasan Gökbel, Belediye Meclis Üyeleri, Mersin Büyükşehir Anamur Koordinasyon Şube Müdürü Muzaffer Akbacı, Bozyazı Engelliler Dernek Başkanı Gazi Yıldırım, Belediye Başkan Yardımcıları, STK Başkanları, basın mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Anamur Belediye Başkanı  Mehmet Türe, burada yaptığı konuşmada; “Şehirleri, en güzel yollarla, parklarla ve kaldırımlarla yapabilirsiniz ama engellilerine sahip çıkmayan, sanatına, sanatçılarına sahip çıkmayan, sosyal  ve kültürel faaliyetlerine sahip çıkmayan bir belediye başkanı başarılı sayılamaz. Bu festivalin gerçekleşmesini sağlayan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Burhanettin Kocamaz’a teşekkür ediyorum.” Dedi.

Sergide, Polanya’dan Mariusz Kedzierski, Kosavadan Yılka Berisha, Brezilya’dan Dandiel Rodrigo, Türkiye’den Hacı Veli Yaşar’ın yaptığı resimler büyük beğeni topladı. Festivalin akşam programında ise Anamur Yeni Cumhuriyet Meydanında  engelsiz sanatçılar Çiğdem Bezci, Cem Cansız, Muammer Ketencoglu konserleri gerçekleşti.

Gerçekleşen konserlerde ise bir yıl önce Alanya Okurcalar Mahallesinde trafik kazası geçiren ve bir ayağını kaybeden Sanatçı Çiğdem Bezci’nin  yaşam hikayesi damgasını vurdu.  13 Ekim 2016’da geçirdiği kazada  hafta bitkisel hayatta kaldığını ve 20 ekimde tekrar yaşama döndüğünü söyleyen Bezci,  bundan bir yıl sonra aynı gün  babasının 25 yıl önce öğretmenlik yaptığı Anamur da konser vermekten büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel sekreter Yardımcısı Hasan Gökbel de konuşmasında , dünyada ilk kez uygulanan bir organizasyonun Anamur  ile birlikte 4 ilçede yapılmakta olduğunu söyledi ve bu projenin aynı zamanda Mersin Büyükşehir Belediyesinin prestij projesi olduğunu söyledi.  Bu projenin, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocasmaz’ın direktifleri ile bir buçuk yıldır üzerinde çalışıldığını kaydeden Gökbel, 11-15  Ekim tarihleri arasında yapılan bu festivalin, Mersin Merkez, Anamur, Silifke ve Erdemli Kız Kalesinde olmak üzere 4 ayrı yerde değişik sanatçılarla icra ettiklerini belirtti. Hasan Gökbel; “Bu festival özel ve prestijli bir festivaldir.  Bu festivallerin birinci gayesi engelliler için bir algı oluşturmak, ikinci nedeni ise Mersin’i hem ülkemizde hem de dünyada tanıtmaktır.” dedi.

Programın ilerleyen saatlerinde sanatçılar seslendirdikleri bir birbirinden güzel parçalarla Anamurluları hem hüzünlendirdi, hem de coşturdular.  Program sonunda, Belediye Başkanı Mehmet  Türe, eşi Meliha Türe, Hasan Gökbel  ve eşi Emel Gökbel, sanatçılara çiçek ve plaket takdim ettiler. Sanatçıların söyledikleri hareketli parçalar karşısında bayan katılımcılar sahnenin tozunu attırdılar.

Bir cevap yazın