Pehlivanlar Anamur'da Güreş Tuttular - Anamurbasin

Pehlivanlar Anamur’da Güreş Tuttular

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından 30 Ağustos Büyük Taarruz ve Zafer Haftası dolayısıyla düzenlenen ‘5. Geleneksel Karakucak Güreşleri’ Anamur’un Abanoz Yaylası’nda başladı. İlk günün kazanan ve Başpehlivan olan yiğidi ise Hüseyin Gündüz oldu.


Anamur’un serin yaylası Abanoz’da başlayan güreşlere Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın yanı sıra MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, MHP Mersin Milletvekili Adayı Mehmet Ali Gökmen, Bozyazı Belediye Başkanı Mehmet Ballı, Gülnar Belediye Başkanı Ahmet Günel, MHP Mersin İl Başkanı Zeynel Uğur Gölgeli, MHP İlçe Başkanları, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.“Güreşi Mersin genelinde yaygınlaştırmak istiyoruz”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Başkan Kocamaz güreşler öncesi yaptığı konuşmada ata sporu güreşi gençlere sevdirmek için yola çıktıklarını ifade ederek, “Hem güreşi Mersin genelinde yaygınlaştırmak, özellikle gençlerimize ve çocuklarımıza sevdirmek hem de Kurban Bayramı ile birlikte 30 Ağustos Zafer Haftamızı kutlamak üzere sizlerle beraberiz. Sizlerle beraber 5 yıldır bu yolu yürüyoruz. Mersin’i birlikte yönetelim, birlikte büyütelim anlayışıyla yılında çıktığımız bu yolda Allah’a çok şükür ki hiç kimseyi mahcup etmemek için gece gündüz çalışıyoruz.

Verdiğimiz sözlerin büyük bir kısmını da hayata geçirdik. Özellikle kırsal bölgemizde yapılacak çok iş var ama her şeye rağmen bu 4 buçuk yıl içerisinde Cumhuriyet tarihi boyunca çözülememiş birçok problem çözüldü. Belki her yere anında yetişemedik. Buna ne zaman ne, kaynak, ne personel ne de araç gereç yeterdi. Ama kaldığımız yerden devam ediyoruz ve mümkün olduğunca bugüne kadar beklediği hizmetleri alamamış bölgelere de öncelik vererek inşallah 2019 Mart’ına kadar bu bölgeleri tamamlayacağız” dedi.

Yiğitler er meydanına imzasını attı

Türklere özgü yağsız çayır güreşi olarak bilinen Karakucak Güreşleri’nin beşincisini Anamur’dan start veren Mersin Büyükşehir Belediyesi sayesinde Abanoz Yaylası’nda boy gösteren yiğitler unutulmayacak bir güreş müsabakasına daha imza attı. Başcazgır Şükrü Kayabaş ve Cazgır Emin Gel’in sunumları ve manileri ile renklenen etkinlikte, seyirciler güreşçileri dikkatle ve ilgi ile izlerken, kıyasıya mücadele veren güreşçilerin mücadeleleri ise göz doldurdu.
Karakucak Güreşleri’ne Türkiye’nin dört bir yanından katılan güreşçiler yaş, kuvvet ve ustalıklarına göre kategorilere ayrılarak kıyasıya mücadele etme fırsatı bulurken, minikler, Yıldızlar ve Büyükler olmak üzere 3 kategoride mücadele eden ve dereceye giren güreşçilerin zafer sevinci ise görülmeye değerdi.

90+ kiloda güreşen Hüseyin Gündüz ile Çağrı Çiğdem mücadelesinden Gündüz galip gelerek Abanoz Yaylası’nda Başpehlivan oldu. Çağrı Çiğdem’in ikinci olduğu mücadelede Taki Taşdemir ve Eren Turan üçüncülüğü paylaştı.

Abanoz’un serin havası Sevcan Orhan şarkıları ile ısındı

Güreşlerden sonra başlayan konser etkinliğinde sahneye ilk çıkan isim Mersin’in sevilen isimlerinden Kadir Somer oldu. Abanoz Yaylası’nın semaları havai Fişek gösterileri ile renklenirken, Kadir Somer’den sonra sahne alan Sevcan Orhan türkülerini, Abanoz’un serin havasına rağmen alanı dolduran dinleyicileri ile hep bir ağızdan seslendirdi.Sevcan Orhan konser esnasında Başkan Kocamaz’a düzenlediği kültürel etkinlikler için teşekkürlerini ileterek,Kaynak:www.mersin.bel.tr