Mersin Büyükşehir Belediyesi Kurban Kesim - Anamurbasin

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kurban Kesim

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin, hizmete sunduğu Mobil Kesim Üniteleri ve mezbahaları Kurban Bayramı’nda kurbanlıklarını kesmek isteyen vatandaşlar için sağlıklı ve güvenli kesimin adresi oldu.

Büyükşehir Belediyesi, her yıl olduğu gibi bu Kurban Bayramı’nda da vatandaşların daha sağlıklı ve güvenli kesim hizmeti alabilmesi amacıyla, Kurban Bayramı’nın ilk ve ikinci günlerinde 25 Mobil Kesim Ünitesi ve 8 mezbahası ile hizmet veriyor.

 
3 dakikada kurban kesimi

Dini vecibelerini yerine getirerek kurbanlıklarını kestirmek isteyen vatandaşlar Kurban Bayramı’nın ilk gününden itibaren, kesim ünitelerine akın etti. Sabah saat 07:00 ile 17:00 arasında devam eden kesimler profesyonel kasaplar, veteriner ve yardımcı personeller eşliğinde yapılıyor. Kurbanlar, hijyenik ortamda veteriner hekim kontrolünde ücretsiz olarak kesilerek vatandaşlara teslim ediliyor. Mezbaha ve mobil kesimhanelerde kurbanlık hayvanın kesim öncesi sağlık kontrolleri yapılırken, dişi hayvan kesimi kesinlikle yapılmıyor.

Kurbanlarını kestirmek isteyen Mersinli vatandaşlar, kurbanlıklarını kestirecekleri noktalarda  sıra numarası alıyor. Sırası gelen kurbanlıklar 3 dakika gibi kısa bir sürede kesilerek derisi yüzülüyor. Parçalara ayrılan kurbanlıklar hızlı ve hijyenik bir şekilde poşetlenip vatandaşlara veriliyor.
Kesimhaneler sayesinde Mersin sokaklarında kirli görüntülere yer yok

Her yıl kesimhanelere akın eden vatandaşlar bu yıl da gönül rahatlığı ile kurbanlarını Büyükşehir Belediyesi denetiminde kestirdiler. Hızlı ve sorunsuz bir şekilde kesilen kurbanlar hem vatandaşların kesim esnasında yaşayabileceği tehlikeleri ortadan kaldırıyor hem de zamandan tasarruf etmelerini sağlıyor.

Mersin sokaklarında kurban kesimine son vererek,  örnek olan Büyükşehir Belediyesi kesimhaneleri ve mobil kesim üniteleri ile sokaklarda oluşabilecek kötü ve kirli görüntülere engel olarak, çevre kirliliğinin önüne geçiyor.

 “Eskiden kurbanımızı kestirmek için sokaklarda kasap arardık”

Akdeniz 2 Nolu Mobil Kesim Yeri’nde kurban kestirmek için sırasını bekleyen vatandaş Süleyman Ayaş ise,“Başkanımız çok güzel bir sistem kurmuş. Eskiden böyle değildi. Sokaklarda kasap arardık. Böyle hizmet daha hiçbir zaman görülmedi. Mersin halkımızın da bu hizmetleri desteklemesi lazım. Başkanımızdan Allah razı olsun. Büyükşehir Belediyemiz güzel çalışıyor. Kendilerine bundan sonra da başarılar diliyorum”ifadelerini kullandı.